1. Ana Sayfa
 2. Yemek
 3. Turunç Reçeli

Turunç Reçeli

turunç reçeli

Kahvaltılarınızda yer verebileceğiniz harika bir lezzet. Yapımı ise bir hayli kolay ve bu yazımızda siz değerli okurlarımıza turunç reçeli tarifi hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Dilerseniz malzemeler ile başlayalım ve yapılışını da yine hep birlikte inceleyelim.

 • 2 kg turunç
 • 1.5 su bardağı şeker
 • Yarım limon
 • 2 su bardağı su

Turunç reçeli yapılışına gelirsek;

 1. Öncelikli olarak turunçların kabuklarını soyarak başlıyoruz. Portakal soyar gibi 6 parçaya bölebilirsiniz.
 2. Böldüğünüz kabukların beyaz kısımları olacaktır ve bu kısımları bıçak yardımı ile ayırabilirsiniz.
 3. Soyduğunuz kabukları ipe dizmeye başlayalım.
 4. Suyu bir tencerede kaynatalım ve kabukları bekletelim.
 5. Turunçlarımızı şekerle birlikte sulanması adına beklemeye alıyoruz.
 6. Karıştırmaya başlayalım ve bu esnada pişirelim. Karıştırma eylemini yavaş yavaş yaparsanız eğer turunçlar da dağılmamış olacaktır.
 7. Hazır olduğunda kavanozlara alabilirsiniz ve kapaklarını kapatıp ters çevirin. Soğumaya aldıktan sonra bir süre beklememiz gerekiyor.

Kahvaltılıklarınız ertesi gün hazır hale gelecektir ve gördüğünüz gibi hazırlanışı ve malzemeleri de bir hayli kolay.

turunç reçeli

Turunç Reçeli Tarihçesi

Reçel, Türk kahvaltı kültürünün en önemli lezzetlerinden bir tanesi ve Osmanlı dönemine dayanan bir geçmişe sahip. Turunç reçeli tarihçesi hakkında bilgi edinmek istediğinizde bu dönemlere kadar uzanmanız gerekiyor. Padişahların en çok tercih ettiği gıdalar arasında yer alıyor ve Turunç reçeli de onlardan biri.

Antalya usulü turunç reçeli ise mutfaklarımızın göz bebeği ve Antalya yöresine ait olan bu reçelin nasıl yapılacağını sizinle de paylaşmış olduk. Kökeni Antalya olarak belirtiliyor ve farklı kaynakları incelediğimizde de benzer bilgilere ulaşıyoruz. Evde kendi yapabileceğiniz bir reçel türüdür ve uzun süreli bir bekleme durumu da karşınıza çıkmıyor.

Antalya’nın yanı sıra Akdeniz’in farklı şehirlerinde ve Ege Bölgesinde de çok fazla karşımıza çıkıyor. Hali hazırda internet ortamında satışını yapan çok sayıda firma var ancak kendim yapmak istiyorum diyorsanız malzemeler ve tarif konusunda sayfamızdan yardım alabilirsiniz. Yapılışı gayet kolay ve malzemeleri temin etme konusunda da herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz.

Turunç reçeli Kaç gün Bekletilmeli?

Reçel yapımındaki en önemli unsurlardan biri de bekleme süresidir. Annelerimiz bu sürenin 1 ila 2 gün olduğunu söylüyor. Turunç reçeli soğuma işlemini sizler de 1 gün olarak gerçekleştirebilir ve az önce de belirttiğimiz gibi ertesi gün olduğunda masalarınıza dahil edebilirsiniz. Tadı gerçekten çok hoş ve bunun yanı sıra kahvaltılarınızı süsleyecek şık bir görüntüye sahip. Şeker hassasiyetiniz varsa eğer tabii ki tavsiye etmiyoruz ancak böyle bir engeliniz yoksa mutlaka tadına bakmalısınız. Dilerseniz kendiniz hazırlayabilir, dilerseniz marketlerden satın alabilirsiniz. Online olarak sipariş verebileceğiniz adreslerin sayısı da bir hayli fazla ve gayet güvenilir markalar olduğunu da belirtmek gerekiyor.

turunc receli 2

Turunç Reçeli Ne Zaman Yapılır?

Turunç bulabildiğiniz takdirde her mevsim yapabilirsiniz. Yaz ya da kış reçeli olarak sınırlamak doğru olmayacaktır ve zaten marketleri ziyaret ettiğinizde her dönem bulabiliyor ve satın alabiliyorsunuz. Turunç ve şekerin birleşiminden harika bir reçel ortaya çıkıyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi Türk kahvaltı kültürünün en güzel ve en kıymetli gıdalarından bir tanesidir.

Osmanlı döneminde padişahların sofrasından eksik olmayan ve özel misafirlere de ikram edilen turunç reçeli, Antalya’nın sembollerinden biri ve eğer bir gün bu şehri ziyaret ederseniz organik reçellerin tadına mutlaka bakın. Aradaki farkı sizler de kısa süre içerisinde fark edecek ve bu lezzete hayran kalacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap