1. Ana Sayfa
 2. Yemek
 3. Hibeş

Hibeş

hibeş

Antalya yöresinin meşhur mezelerinden biri olan Hibeş, yapımı gayet kolay olmasının yanı sıra bir hayli lezzetli. Yemek öncesi atıştırmalık ya da aperatif olarak tercih edebileceğiniz bu lezzetli mezeyi sizinle de paylaşmak istiyoruz. Hibeş tarifi ile birlikte artık sizler de bu mezeyi kolayca hazırlayabilecek ve sofralarınızda yer verebileceksiniz.

Hibeş Malzemeleri

 • 250 gram tahin
 • 5 diş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı su
 • 1 tatlı kaçığı karabiber
 • 4 tatlı kaşığı kırmızı biber
 • 3 tatlı kaşığı kimyon
 • 2 tatlı kaşığı tuz

Hibeş malzemeleri bu şekilde ve dilerseniz yapılışını da hep birlikte inceleyelim.

Hibeş Yapılışı

 • Bir bardak su içerisine tahin ve limon suyunu ekleyerek karıştırmaya başlayın.
 • Sarımsakları dövdükten sonra hazır olan karışımın içerisine dahil edin.
 • Son aşamada baharatlarımızı da ilave edelim.
 • Hazırladığımız karşımın tamamını servis tabağına ekleyerek servise hazır hale getirebiliriz.
 • Servis yaparken üzerine zeytinyağı gezdirebilir ve lezzeti katlayabilirsiniz.

Hibeş meze tarifi bu şekilde ve gördüğünüz gibi hem malzeme bakımından hem de tarif bakımından gayet kolay bir hazırlanış şekline sahip. Et yemeklerinden hemen önce atıştırmalık olarak servis edebilir ve masanızı daha zengin hale getirebilirsiniz.

hibeş

Hibeş Kaç Kalori?

100 gramında 372 kcal kalori bulunmaktadır. Yüksek kalorili bir meze değil ve tüketimini gayet rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi hazırlanışı gayet kolay ve Antalya yöresinin en meşhur lezzetlerinden bir tanesidir. Farklı servis şekilleri ile birlikte masalarınızda yer alacak ve sağlıklı bir gıda olarak da beklentilerinize yanıt verecektir. 

Hibeş Meze mi Yemek mi?

Sınıflandırma yapıldığında bu lezzetin meze olduğunu görebiliyoruz ve hatta içkili restoranların büyük bir kısmında da meze olarak sunumu yapılıyor. Hafif bir gıda olması ve malzemelerinin kolay temin edilebilir olması da yine bu mezeyi daha popüler ve daha tercih edilir hale getiriyor. Hazır satışı yapılan mezeyi dilerseniz kendi evinizde kendi malzemeleriniz ile de kısa süre içerisinde hazırlayabilirsiniz.

Hibeş Nasıl ve Ne Zaman Servis Edilir?

Aperatif ya da meze olarak tanımladığımız bu tarif, et yemeklerinin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor. Antalya’daki birçok restoranı ziyaret ettiğinizde masanıza mutlaka gelecektir. Hafif olması nedeniyle yemek öncesi atıştırmalık olarak da tercih edilebilir. Ara sıcakların yanına çok yakışıyor ve kalabalık misafiriniz varsa eğer sizler de bu lezzeti masalarınıza dahil edebilirsiniz.

Malzemelerin temin edilmesi bir hayli kolay ve aynı şekilde hazırlanışı da gördüğünüz üzre çok basit. Akşam yemeği öncesi servis edebilir ya da dilerseniz öğle yemeklerinde atıştırmalık olarak da masanızda yer verebilirsiniz.

Acı seven biri değilseniz eğer kesinlikle tavsiye etmiyoruz çünkü yoğun bir toz kırmızı biber eklemesi yapılıyor ve bunun yanı sıra asit yoğunluğu da bir hayli fazla. Eğer gastritiniz varsa bu meze size pek yaramayacaktır. Hazmı kolay olmasına rağmen içeriğinde acının ve ekşinin yer alıyor olması da dikkatli tüketilmesini gerektiriyor. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken bir başka husus bulunmuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap