1. Ana Sayfa
  2. Yemek
  3. Antalya Usulü Piyaz

Antalya Usulü Piyaz

22022013_0d48fc9e-ab86-4763-8d35-799dcbf1992f

Türkiye’nin en ünlü turizm şehirlerinden biri olan Antalya her yıl yerli ve yabancı bir çok turiste ev sahipliği yapıyor. Antalya’yı görmeye gelen tatilcilerin en sık uğradığı duraklardan biri de meşhur Antalya’nın meşhur restoranlarında yenilen yöresel lezzetlerdir.

Türkiye’nin her iline gittiğinizde şehirin meşhur bir yemeği ile karşılaşacaksınız. Antalya’nın ise meşhur yemeklerinin başında piyaz gelir. Antalya piyaz tarifi, yerli halk tarafından en ince ayrıntısına kadar yemeğe gelen bütün turistlere anlatılmaktadır.

yayindakiler 40ea735f174d5b0ccb85b87d7ab56eaf68a229ad27a970b541ea98c6e39e4b9cb84a3b41eeddd431 6963107

Antalya Piyazı Nasıl Yapılır?

Yumurta ve baklagiller ailesinden olan kuru fasülyenin buluştuğu bu eşsiz lezzet gelenler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Antalya’nın bütün ilçelerinde bu lezzeti tadabilirsiniz ancak Antalya piyazının en meşhur olduğu ilçe Belektir. Antalya usulü piyaz tarifi herkesin bildiği, meze olarak yapılan piyazdan farklıdır. Antalya piyazının özgünlüğü; tarator sosu kullanımından üretim şekline kadar çeşitli farklılıklar gösterir. En belirgin farklardan biri ise fasülyelerin küçüklüğüdür. Antalya piyazının içinde tahin kullanılmasından ötürü restoranlarda tahinli piyaz ismi ile de sıkça karşılaşabilirsiniz.

Başka illerde piyaz yalnızca salata olarak tüketilir fakat Antalya bölgesinde halk, piyazı zeytinyağlı ana yemek olarak tüketmektedir. Antalya piyazı yapılırken Çandır fasülyesi kullanılır. Antalya piyazının nasıl yapıldığına gelirsek; Haşlanmış çandır fasülyesi, kuru soğan, domates, maydanoz, zeytinyağı, haşlanmış yumurta malzemelerini temin ettikten sonra piyazı kolaylıkla yapmaya başlayabilirsiniz.

  • Ayıklanmış Çandır fasülyelerini bir gece önceden suda bekletin ve şişen kuru fasülyeleri, süzgeçten geçirip bir kenara alın.
  • Fasülyeleri, su üzerini birazcık geçecek şekilde bir tencerede sertliğinin kaybolduğuna emin olana kadar haşlayın.
  • Piyazın en önemli püf noktası, sosunun hazırlandığı aşamadır. Tahini derin bir karıştırma kabına almanız gerekiyor. Taze sıkılmış limon suyu, elma sirkesi, zeytinyağı, kimyon ve tuzu sosunuz akışkan bir kıvam alana kadar karıştırmanız gerekiyor. Sosunuz daha akışkan bir kıvam alana kadar içine birazcık ılık su ekleyin. Olması gereken kıvam, erimiş dondurma şeklinde olmalıdır. Eğer bu kıvamı elde edebildiyseniz işleminiz başarıyla gerçekleşmiş demektir.
  • Kuru soğanı yarım ay şeklinde ya da istediğiniz herhangi bir şekilde dilimledikten sonra, uç kısımlarını aldığınız domatesleri iri ve küp bir şekil vererek doğramanız gereklidir.
  • Katı bir kıvam alana kadar haşladığınız yumurtaları doğrayıp içine attıysanız, üzerine haşlanmış fasülyeleri de artık ekleyebilirsiniz. Hepsini bir tabağa aldıktan sonra tahinli sosu üzerine döktüğünüz zaman Antalya piyazını başarı ile yapmış olacaksınız.

2018 03 20180309 2 29133877 31480144

Çandır Fasulyesinin Önemi

Antalya yöresine özgü bir çok yöresel lezzet vardır fakat bunların arasında en ünlü olanı piyazdır. Bu özel yemeğin seveni kadar sevmeyeni de çoktur. İçine tahin konulduğu için kimisi nefret ederken yerli halk için vazgeçilmez bir lezzettir. Antalyalılar piyazı dışarıdan gelen misafirlerine ikram etmeden onları göndermek istemezler.  Şehir içinde adım attığınız hemen hemen her yerde sadece piyaz için açılmış restoranlarla karşılaşma ihtimaliniz olasıdır. Antalya tarihinde yüzyıllardır geçen piyaz yemeğine lezzet katan şeyin çandır fasulyesi olduğu bilinen bir gerçek olmuştur. Maalesef günümüzde Çandır fasülyesi üretimi oldukça kısıtlıdır. Antalya piyazının lezzetine lezzet katan, Çandır fasülyesinin özellikleri; küçük taneli mat ve damarlı olmasıdır. Bu küçük fasülye pişerken dağılmadığı için daha çok tercih edilmektedir. Piyaz, Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaretli ürünler arasında yerini almıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap