1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Side

Antalya Side

side

Manavgat ilçesine bağlı güzide tatil beldelerimizden bir tanesi olan Side, yaz turizmine de inanılmaz bir katkı sağlıyor. Side antik kent, bu bölgenin en çok ziyaret edilen noktalarından bir tanesidir ve tarih turizmi için de önemli bir unsur olduğunu düşünüyoruz. 14.000’lik nüfusu ile mütevazı bir kimliğe sahip ancak yaz aylarında bu nüfus 2’ye ve hatta 3’e katlanıyor.

Yaz turizmi ile birlikte geçmişe dönüp tarihe tanıklık etmek isteyenler de yine bu bölgeyi tercih ediyor. Gezip görebileceğiniz ve aynı zamanda keşfedebileceğiniz sayısız yer var ve az sonra bu noktalara da hep birlikte göz atmış olacağız.

side

Side’de Gezilecek Yerler

Side antik tiyatrosu ile gezinin ilk adımını tamamlayabilirsiniz. Side gezilecek yerler şeklinde bir araştırma yaptığınızda birçok kaynak da yine bu bölgeyi tavsiye edecektir. M.Ö 2. Yy’da inşa edildiği bilgileri dolaşıyor ve yine birçok kaynakta bu bilgilere rastlıyoruz. Hali hazırda ziyarete açık ve ilk günkü halini korumasa da göze hitap eden bir görüntüye sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor.

20.000 kişilik kapasitesi ile ne kadar ihtişamlı olduğunu tahmin etmek de pek zor olmayacaktır. Yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgi odağı olmayı başaran bu tiyatroyu sizler de keşfedebilir ve listelerinize ekleyebilirsiniz.

Roma Barışı olarak inşa edilen Apollon Tapınağı da yine bu bölgeyi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yapılardan bir tanesidir. Dönemin mimarisi hakkında fikir edinebileceğiniz bir güzelliğe ve ihtişama sahip olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Apollon tapınağının hemen yanı başında yer alan Side Limanı da yine keşfetmeniz gereken adreslerden bir tanesi olacaktır. Yaz aylarında burada yürümek neredeyse imkansız ve inanılmaz bir kalabalık oluşuyor.

side

Side Plajı

Side’de çok sayıda plaj yer alıyor ve halk plajlarının yanı sıra ücret ödeyerek hizmet alabileceğiniz beach’ler olduğunu da görebiliyoruz. Halk plajı genellikle çok daha kalabalık oluyor ve hafta sonu olduğunda yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Beachler bu konuda daha avantajlı ve ödeme yaparak gireceğiniz için az sayıda insan ile birlikte daha keyifli vakit geçirebiliyorsunuz. Side halk plajı ya da beach tercihi yaparak sizler de yaz tatilinizi keyifli bir şekilde geçirebilir ve denizin tadını çıkartabilirsiniz.

Side Nerede?

Dilerseniz bir de harita bilgisi verelim ve ulaşım konusunda merak edilenleri de bu başlık altında yanıtlamış olalım.

Antalya sınırları içerisinde yer alan side, merkeze 75 km mesafede bulunuyor. Özel araç ile ulaşım mümkün ya da dilerseniz havalimanı ve otogardan taksi tutabilir ya da araç kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. aynı şekilde havalimanı servisleri ve toplu taşıma araçları da doğrudan Side’ye ulaştıracak seferler düzenliyor ve hizmet veriyorlar.

Ankara Side arası mesafe 495 km ve Ankara’dan yola çıkacak olan tatilciler için de bu bilgiyi aktarmak istedik.

Side nerede sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkün ve yaz turizmi için kıymetli bir yere sahip olan bu beldeyi mutlaka görmeniz gerekiyor. Aslında yalnızca deniz turizminde değil, tarihi alanları ile tarih turizminde de önemli ve kıymetli bir yere sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

side

Side Konaklama

Side, yaz turizmi ile birlikte gündeme gelen ve yalnızca yerli turistlerin değil, aynı zamanda yabancı turistlerin de uğrak noktası olmaya devam ediyor. Hal böyle olunca side konaklama seçenekleri de her geçen gün biraz daha artış gösteriyor.

Oteller: Side’de konumlanmış olan çok sayıda lüks otel var ve bütçelerinize hitap edeceğini düşündüğümüz 3 yıldızlı oteller de mevcut. Konaklama konusunda herhangi bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyoruz ancak yaz dönemi için tercih edecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırın. Emin olun 1 yıl önce rezervasyon yaptıran binlerce insan var ve özellikle yabancı turistler bu konuda çok daha hassas davranıyor.

Pansiyon: Öğrencilere hitap eden ve kahvaltı dahil konsepti ile hizmet veren pansiyonları da unutmamak gerekiyor. Daha ekonomik bir konaklama tercihinde bulunmak isterseniz eğer sizler de pansiyonları tercih edebilirsiniz. Side’de yer alan pansiyonların büyük bir kısmı aynı konsept ile hizmet veriyor ve kahvaltı dahil şeklinde hizmet alabiliyorsunuz.

Kamping: Çadır ya da karavanda konaklamak isteyenler için kamp alanları ve işletmelerin mevcut olduğunu hatırlatmak isteriz. Aynı zamanda bungalow evler de mevcut ve doğa ile iç içe bir konaklama tercihi yapmak isterseniz bu adresleri listelerinize dahil edebilirsiniz.

Konaklama imkanları ve seçenekler bir hayli fazla. Yaz aylarında fahiş fiyatlar ile karşı karşıya gelebilirsiniz ancak emin olun rezervasyon yaptırdığınız takdirde sizler de çok daha ekonomik bir konaklama fırsatı elde edeceksiniz. Az önce de dile getirdiğimiz gibi binlerce tatilci erken rezervasyonu tercih ediyor ve bu sayede bütçelerine uygun bir tatile imza atmış oluyorlar. Araştırmalarınızı dijital dünya aracılığı ile yapabilir ve öneriler alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap