1. Ana Sayfa
  2. Ulaşım
  3. Antalya Şehir İçi Ulaşım

Antalya Şehir İçi Ulaşım

antalya-nostaljik-tramvay

Türkiye’nin ve dünyanın en önemli turizm lokasyonlarından biri olan Antalya, gerek tarihi dokusu, gerekse muhteşem tabiat manzaralarıyla büyük ilgi görmektedir. Olağanüstü güzellikteki denizi ve mavi bayraklı plajlarıyla benzersiz bir turizm beldesidir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bulunan Antalya, dünya mirası antik kent kalıntılarıyla tarih ve gizem tutkunlarının da uğrak yerlerinden biridir. Dünya çapında tanınan festival ve etkinlikleriyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist ağırlayan Antalya, ekstrem sporlar, dalma, doğa yürüyüşleri gibi birçok aktiviteye de uygun koşullara sahiptir. Bu denli yoğun ziyaretçi sayısına sahip Antalya’da şehir içi ulaşımının sağlanması da ancak farklı ulaşım araçlarının düzenli şekilde planlanmasıyla mümkün olabilmektedir.

mevlanakavsagi

Antalya’da Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır?

Antalya şehir içi ulaşım farklı ulaşım araçlarının kullanımını olanaklı kıldığından dolayı oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Özellikle yaz aylarında milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen Antalya’da şehir içi ulaşımın aksatılmaması adına halk otobüsleri, tramvay, deniz otobüsü ve ticari taksiler hizmet vermektedir. Kente gelen ziyaretçilerin sorunsuz bir şekilde şehir merkezine ulaşmaları ise, havaalanından düzenli olarak yapılan otobüs ve tramvay seferleri sayesinde mümkün olmaktadır. Düzenli olarak düzenlenen otobüs seferleriyle şehir merkezine 15 dakika süren bir seyahatten sonra ulaşım sağlanabilmektedir.

16603088 1078834848906139 3166522411613001683 n orig

Otobüs

Antalya şehir içi ulaşımının önemli bir ögesi olan halk otobüsleri düzenli seferler yaparak ulaşımın sürdürülmesine önemli katkılar sağlamaktadır. Finike, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Serik, Döşemealtı, Aksu, Manavgat, Muratpaşa, Alanya ilçelerine düzenli olarak yapılan seferler 129 otobüs hattı üzerinden olarak sürdürülmektedir.

antray21534166622

Tramvay

Antalya’nın şehiriçi ulaşımında önemli bir konuma sahip bulunan tramvay, Antray olarak adlandırılmaktadır. Antalya’nın merkezinden geçmesi sebebiyle oldukça yoğun bir şekilde kullanılan tramvay, 16 duraktan oluşan bir güzergâha sahiptir. Şehirlerarası terminalin de oldukça yakınından geçmesi sebebiyle şehri ziyaret edenler tarafından sıklıkla tercih edilen bir ulaşım modelidir.  Mevsime göre değişmekle birlikte 05.30 da başlayan Antalya şehir içi ulaşım saatleri akşam 24.00’e dek düzenli bir şekilde sürdürülmektedir.

18778

Deniz otobüsü

Antalya ile turizmin en yoğun olduğu Kemer ilçesi arasında düzenlenen deniz otobüsü seferleri sabah 09.00 da başlayıp 17.30 da sona ermektedir. Ancak uzun ve turizmin yoğun bir şekilde yaşandığı yaz günlerinde ek seferler konularak sefer saatlerinde değişiklikler yapılabilmektedir. Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş tarafından işletilen deniz otobüsleri, 2020 yılında Antalya-Kemer arasında günde 5 karşılıklı sefer olarak planlanmış olup, yolcuların ödeyeceği ücret 45 TL olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Kaleiçi yat limanından 09.00,12.00,15.00,18.00 ve 20.30 saatlerinde hareket eden deniz otobüsleri, Kemer Turkuaz Marinadan 10.30, 13.30, 16.30, 19.30 ve 21.30 da hareket ederek şehir içi ulaşıma katkı sağlamaktadır.

94963080 108331330864811 8765090281818161152 o

Ticari Taksi

Özellikle yaz aylarında milyonlarca yerli-yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Antalya’da şehir içi ulaşımını konforlu bir şekilde tamamlamak isteyenler taksi seçeneğinden yararlanmaktadır.  Havalimanından şehir merkezine yaklaşık 15 dakikada ulaşımı mümkün kılan taksiler biraz pahalı olmakla birlikte konfor açısından tercih edilebilmektedir.

Harita2020 scaled

Antalya Şehirİçi Ulaşım Güzergâhları

Antalya şehir içi ulaşım güzergâhları, sefer sayıları ve saatleri büyükşehir belediyesi tarafından belirlenmektedir. Her bir toplu taşıma aracına göre farklı güzergâhlar şeklinde planlanan şehir içi ulaşım, yaz aylarında güncellenerek ziyaretçilerin en rahat kullanabilecekleri şekilde kullanıma sunulmaktadır. Toplu taşıma durakları, otobüs ve tramvay içlerinde şehir planlarıyla birlikte görülebilir bir yerde sergilenen güzergâh planlamaları, hem yerli hem de yabancı turistler açısından bir rehber niteliği taşımaktadır. Her bir semt ve ilçeye göre belirlenen kodlarla planlanan güzergâhlar yolcuların herhangi bir karışıklık yaşamadan diledikleri yerlere ulaşım sağlayabilmesini mümkün kılmaktadır.

otobus4

Antalya Şehir İçi Ulaşım Fiyatları

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemelerle 2020, 15 Ağustostan itibaren zam yapılan şehir içi ulaşımında tam bilet 3,20 TL, indirimli bilet 2,70 TL, öğrenci bileti 1,80 TL kredi kartı kullanımında 3,20 TL, kullan at biletlerde ise 3,50 TL olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Farklı araçlarla şehir içi ulaşımını kolaylaştırmayı amaçlayan belediye yetkilileri Antalya Şehir İçi Ulaşım Fiyatları kapsamında geçmişte 1 TL olan aktarma ücretini de 60 dakikalık süreyle ücretsiz olarak kullanıma sunmuş bulunmaktadır.

Deniz otobüslerinde de fiyat ayarlaması yapan Ulaşım AŞ, günde 5 kez karşılıklı olarak yapılan Antalya- Kemer, Kemer-Antalya ücretlerini de 45 TL olarak belirlemiştir. Özel günlerde ve dini bayramlarda ise toplu taşıma araçları ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap