1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Patara

Antalya Patara

fR-vlVIndEKwZcWWTNDWeA

Antalya, tarih öncesi dönemlerde kullanılmış antik kentler bakımından pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir ildir. Antalya’nın çoğu antik kentinde kazılar ve araştırmalar devam etmektedir. Dışarıdan gelen yerli, yabancı turistler ve tarih meraklısı insanlar tarafından sıklıkla tercih edilen Patara antik kenti bunlardan yalnızca bir tanesidir. Patara’nın bu kadar ilgi görmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi de Likya’nın en eski ve en önemli yerleşim merkezlerinden biri olmasıdır. Tarihi açıdan bu kadar önemli bir yere ev sahipliği yapan Patara dolayısıyla bir çok profesörün ve araştırmacının dikkatini çekiyor ve Antalya’nın merkezine uzak olmasına rağmen genel olarak Antalya’ya tatil yapmak amacıyla gelen pek çok turist bu antik kenti görmeden dönmek istemiyor.

yp Vk0uFcESFk2KzRkPfcw

Patara’ya Nasıl Gidilir?

Neredeyse Antalya’yı ziyarete gelen bütün turistler Patara antik kentinin merkeze yakın bir konumda olduğunu zannediyor. Antalya’nın yerli halkı, her yıl patara nerede sorusunu hemen hemen her gün duyuyor. Patara antik kenti konum olarak Xanthos Vadisi’nin güneybatı tarafında yer alıp, Fethiye-Kalkan arasında kalıyor. Xanthos vadisi bugünki adıyla  Ovagelmiş Köyü ismiyle anılmaktadır. Antalya otogarına gittiğiniz zaman, her saat başı şehir içi ulaşımlar sağlanmaktadır. Fethiye yada Kaş’a giden otobüslere bindiğinizde, Patara’ya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca Patara antik kentine giden araçlar da Antalya otogarında mevcuttur.

20190730100211588 patara3

Patara’da Gezilecek Yerler

Patara gezilecek yerler açısından oldukça zengindir. Patara, Likya uygarlığına uzun süre ev sahipliği yapması sebebiyle tarih açısından çok önemlidir. Patara antik kentinde arkeolojik kazılar, 1988 yılından beri sürmektedir. Kazı çalışması, Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Fahri Işık ve ekibi tarafından yürütülmektedir.  Patara’nın altın rengi sebebiyle bir çölü anımsatan plajı ve masmavi denizi ile bu görkemli plaj görülmeye değerdir.  Halk arasında bir söylentiye göre; Patara’nın kumu ağrılara ve sızılara iyi gelip kas ağrılarına ilaç niteliğindedir. Patara aynı zamanda betonlaşmaya karşı koruma alanı ilan edilmiş, şehrin her yeri özenle temizlenmiş ve hiç bir mimari kalıntıya zarar verilmemiştir. Aynı zamanda şehir içerisinde bulunan, Vespasian Hamamları, Korinth tapınağı, Kurşunlu tepesinden rahatlıkla seyredilebilmektedir.

20190730100226198 patara1

Tarihi Açıdan Patara’nın Önemi Nedir?

Romalılar döneminde büyük bir ticaret merkezi haline gelen, aynı zamanda Büyük İskender’in kuşattığı bir yer olan patara antik kentine giriş ücretlidir. Aynı zamanda Patara ticari açıdan önemini Bizans döneminde de sürdürmeye devam etmiştir.  Kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri olan, tarihi ve tabiatı açısından büyük önem arz eden Patara ilçesine Antyalya’yı görmeye gelen herkes akın etmektedir. Patara giriş ücreti 2020 yılında 24 tl olarak güncellenmiştir.

Patara, tarihsel öneminin dışında Akdeniz kaplumbağaları olan Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları nadir sahillerden bir tanesi olmuştur. Narin hayvanlar oldukları için Caretta-Carettalar ile çok sık karşılaşmayız. İnsanlar ile bir arada bulunmaktan fazla hoşlanmazlar ve tam da bu sebepten ötürü Patara onlar için güzel bir tercihtir. Bu hayvan ırkının varlığı Patara’yı sadece arkeologların değil, biyologların da gözdesi haline getirmiştir. Her sene birçok biyolog, bu kenti ziyaret edip çekim yapar ve Caretta-Carettaların nasıl yavruladıklarını gözlemler.

20190730100239245 patara2

Patara, tarihte ilk yazılı anlaşma olarak bildiğimiz Kadeş Anlaşması’nda da “Denizci Lucca Halkı” adıyla anılmasından mütevellit, bize deniz ticareti konusunda ne kadar önemli bir yer aldığını da tekrardan kanıtlamıştır. Şimdiye kadar yapılan arkeolojik kazılar sonucu; Patara’nın yazılı kaynaklar üzerinde ki ilk tanımı, MÖ 13.yüzyıla tarihlenen Yalburt Kaynak Tapınağı üzerinde bulunmaktadır.

Roma imparatorluğu patara’da üç yüz yılı aşan bir egemenlik sürmüştür. Bu egemenlik tarihi boyunca Roma açısından Patara en önemli yerleşim merkezi olmuştur. Doğu Roma ve Hristiyanlık döneminde Patara, benzersiz pek çok tarihi olaya tanıklık etmiştir. Daha sonra Arapların şehire girmesinin etkisi ve veba salgınının ortaya çıkışı ile Likya uygarlığı oldukça zarar görmüştür. Likya’nın en önemli yerleşim merkezi olan Patara’da bu yıkıcı akımdan nasibini almıştır. Bu nedenle kent küçülmüş ve maalesef nüfus gözle görülür bir şekilde azalmıştır.

RbK9LXu2iEO9FhHYk7GyMA

Patara’da Denize Nasıl Girilir?

Antik kentin içinde bulunan Patara plajında rahatlıkla aileniz ya da arkadaşlarınız ile birlikte keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Patara plajı, antik kentin içerisinde bulunduğu için kente girerken verdiğiniz ücret ile sabahtan akşama kadar denizde vakit geçirebilirsiniz. Patara antik kenti artık müze haline geldiği için, müze kartı olan herkesin antik kente ücretsiz girebilme hakkı vardır. Arkeoloji öğrencileri, profesörleri ve müze çalışanları ise yalnızca kimliklerini göstererek antik kente ücretsiz olarak girebilecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap