1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Olimpos

Antalya Olimpos

olimpos-kapak-1155x675

Antalyanın en çok tercih edilen yerlerinden biri olan Olympos, tarihe adını altın harflerle kazıyan antik kentinin yanında tertemizde bir denize sahiptir. Çoğu arkeoloğun burada çalışma yapmak için uğraştığı çok güzel tarihi kalıntıları içerdiği bilinmektedir.

Olympos’a gittiğiniz zaman Çıralı ve Adrasan’ı da görmeniz mümkündür. Bu üç yerleşim yeri yan yana bulunurlar. Olympos antik kent olduğu için giriş ücretlidir. Tatilciler Olimpos’da tarihi kalıntılarla iç içe kalmak isterken yerli halk; Çıralı ve Adrasan’da ücretsiz denize girip evlerine dönmeyi tercih etmektedir.

Turistler tarafından en çok sorulan soru; Olimpos nerede bulunuyor olmuştur. Olimpos Antalya’nın Kumluca ilçesinde yer alır. Merkeze 88 km uzaklıktadır. Antalya’nın merkezinden Olimpos’a gitmeniz yaklaşık olarak 1 saat 32 dakika sürecektir. Olimpos’a nasıl gidilir sorusuna gelirsek; Antalya otogarından her yarım saatte bir kalkan şehir içi otobüslerden birine bindiğiniz zaman Olimpos’a kolaylıkla gidebilirsiniz. Olimpos’a giden otobüslerin fiyatı, yaklaşık 15 tl olarak belirlenmiştir.

olimpos likya antik kenti

Olimpos Antik Kentinde Görülmesi Gereken Yerler

Olimpos gezilecek yerler açısından oldukça zengin ve çeşitlidir.  Antalya-Olimpos yolu Likya uygarlığı için en önemli kavşaklardan bir tanesi olmuştur. Antalya’da Phaselis’ten sonra en önemli liman kenti Olimpos olmuştur.  Bu sebeple Olimpos tarihi açıdan oldukça önemli bir yerleşim yeridir. Olimpos antik kenti Olimpos çayındaki dar vadinin her iki tarafında da yer almaktadır. Olimpos antik kentiyle ilgili en önemli kalıntılardan bir tanesi de Likya sikkeleri sayesinde öğrenilmiştir.

Olimpos MÖ 1. yy’da yapılan korsan saldırılarından olumsuz olarak etkilenmiş ve eski önemini yitirmiştir. Ancak MÖ 77’de Olimpos tamamen Roma İmparatorluğu hakimiyetine girmiş ve eski önemini tekrar kazanmaya başlamıştır. Roma hakimiyetine girişiyle Olimpos yeniden kentleşmeye başlamıştır ve arkeologların MS 3. yy’da yaşadığı söylenen Olimposlu olarak bildiğimiz Methodius, Likya birliğinin ilk psikosudur.

Olimpos böylesine güzel ve eski çağ insanları tarafından en çok tercih edilen yerleşim yerlerinden biriyken, şehirde oluşan;  savaş, deprem, yangın, veba gibi bütün felaketler bu güzel şehri yerlebir etmiştir. Bugün Olimpos’u gezmeye geldiğinizde göreceğiniz eserlerin neredeyse tümü bu zamandan kalmıştır. Bu felaketler maalesef MS 5-6 yüzyılda yaşanmıştır.

olimpos trekking

Olimpos antik kenti müze haline gelmiştir. Bu müzeyi ziyaret etmek ise paralıdır. Belli bir ücret karşılığın da hem denize girebilir hemde Olimpos’u gezebilirsiniz. Arkeologlar, arkeoloji ve sanat tarihi öğrencileri, müze çalışanları ve konuyla ilgili alanda çalışan hocalar bu antik kente ücretsiz de girebilirler. Denize girip Olimposta bir gün geçirebilmek için sadece bir kere ücret ödemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca müze kartı olan herkes bu yerleşim yerine bilet almadan girebilir.

Roma ve Bizans döneminde kutsal alan olarak kullanılan Olimpos kazıları, Eskişehir Anadolu Üniversitesi başkanlığında yürütülüyor. Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Uçkan temmuz ayında kazı ve onarım kazılarına başlamıştır. Kazı çalışmalarına Psikosluk Sarayından başlanacağı da verilen bilgiler arasındadır.

5a968ca80f254420f49f268b

Olimposta Nasıl Tatil Yapılır

Olimpos’da tarihi yapıya da uygun olarak muhteşem bungalov evlerde rahatlıkla kalabilirsiniz. Burada camping yerleri de mevcuttur fakat Olimpos ağaç evler ile meşhurdur. Genellikle sakin bir tatil veya detox tatili istiyorsanız; sevimli restoranları, muhteşem el yapımı evleriyle Olimpos harika bir seçenek olacaktır. Aynı zamanda Olimpos mitolojik açıdan da büyük bir önem taşır ve mitolojide büyük bir yer edinmiş Hades’in evinin Olimpos’da olduğu söylenmektedir.Olimpos Hades haricinde daha birçok mitolojik karaktere de ev sahipliği yapmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap