1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Köprülü Kanyon

Antalya Köprülü Kanyon

köprülü kanyon

Antalya’nın Manavgat ilçesi sınırları içerisinde yer alan Köprülü Kanyon, ziyaret edilmeye değer adreslerden bir tanesidir. Köprülü Kanyon nerede sorusuna yanıt vererek başlayalım ve hemen ardından bu bölgede yapılan etkinlikleri de detaylı bir şekilde incelemiş olalım. Değirmenözü köyü yakınlarında yer alan kanyon, doğal güzelliklerin başında geliyor ve rafting gibi etkinlikler için de harika bir nokta.

Köprüçay Irmağı bunun için en uygun adres olarak karşımıza çıkıyor ve Değirmenözü Köyünü de bu sayede ziyaret etme şansı elde ediyorsunuz.  Bu ırmak ayrıca Milli Park olarak da biliniyor ve resmiyet kazanmış durumda.

Rafting gibi heyecan dozajı yüksek etkinlikler için sizler de ziyaretlerinizi gerçekleştirebilir ve bu deneyime tanıklık edebilirsiniz. Köprülü kanyon rafting etkinlikleri için birçok firmanın hizmet verdiğini de belirtmek gerekiyor ve özellikle yaz aylarında bu firmaların sayısı artış gösteriyor.

köprülü kanyon

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Sınırları bir hayli geniş olan Köprülü Kanyon milli parkı, Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayarak Akdeniz’e dökülüyor. Kanyon’un iki yakasında konumlanmış olan bu milli park, yalnızca yerli turistler için değil, aynı zamanda yabancı turistler için de en uğrak noktalardan bir tanesidir ve görülmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

36.614 hektarlık bir alandan bahsetmek mümkün ve şu an için ülkemizin en büyük milli parklarından biri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Henüz ziyaret etme şansınız olmadıysa sizler de listelerinize dahil edebilir ve bir an önce seyahat edebilirsiniz.

Köprülü kanyon kamp alanlarına da uğramanızı tavsiye ediyoruz. Nehir kenarlarında hiçbir ücret ödemeden kamp atabilirsiniz ve bunun yanı sıra ücretli olarak hizmet veren işletmelerin de mevcut olduğunu belirtmek isteriz. Çadırınızı kendiniz getirebileceğiniz gibi eğer dilerseniz çadır kiralayabilir ve konaklama hizmeti alabilirsiniz.

Doğa tutkunları için mutlaka görülmesi ve keşfedilmesi gereken noktalardan biri olduğunu belirtmek gerekiyor. Köprülü kanyon konaklama seçenekleri de bir hayli fazla ve yalnızca çadır kamp değil, pansiyon ve oteller konusunda da zengin bir bölge olduğunu söyleyebiliyoruz. Yaz aylarında çok daha kalabalık bir görüntü sergiliyor ve ziyaretçi sayısının arttığını da söylemek mümkün.

köprülü kanyon

Köprülü Kanyon Fiyatları

Rafting turu için ödeyeceğiniz ücretlere de göz atalım istiyoruz. 2020 yılında bu ücret 80 lira olarak belirlenmiş durumda. Tabi firmalara bağlı olarak değişiklik gösterebilir ancak ortalama bir rakam vermek gerekirse 80 lira daha doğru bir bilgilendirme olacaktır. Köprülü kanyon fiyat bilgisini yine bölgeye ulaştığınızda da öğrenebilirsiniz.

Rafting ve tırmanış için uygun noktalardan biri olması burayı gerçek bir cazibe merkezine dönüştürüyor ve az önce de dile getirdiğimiz gibi yalnızca yerli turistler değil, özellikle İngiliz ve Rus turistlerin de en çok tercih ettiği adreslerden bir tanesidir.

Yaz aylarında etkinliklerin sayısı artıyor ve bu bölge çok daha eğlenceli bir görünüme kavuşuyor.

Köprülü Kanyon Rafting

Raftinge yeni başlayanlar için gerçekten ideal bir parkur seviyesi karşımıza çıkıyor. Sizleri zorlayacak ya da tedirgin edecek parkurlara sahip değil ve bu da kanyonu daha tercih edilir ve daha popüler hale getiriyor diye düşünüyoruz.  Rafting yaparken aynı zamanda etrafınızı seyredebilecek ve doğal güzellikler ile bütünleşme şansı elde edeceksiniz. Bu konuda da rafting tutkunlarının taleplerine hitap eden özel noktalardan biri olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor.

Parkur uzunluğu 14 km olarak karşımıza çıkıyor ve rafting turları için en ideal saatlerin 10:30 ila 11:00 arası olduğunu da belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz. Macera toplamda 2.5 saat kadar sürüyor ve heyecana doyuyor olacaksınız. 1 Mayıs ve 30 Ekim arası dönemde sizler de bu heyecanı iliklerinize kadar hissedecek ve yine bu deneyimi yaşamış olacaksınız. Bu tarihler dışında etkinlik için herhangi bir şekilde hizmet sunulmuyor ve belli dönemlerde tercih edebiliyorsunuz.

Eylül Ayı ise en kalabalık aylardan biri ve bu dönemde yalnızca yerli turistler değil, aynı zamanda yabancı turistler de bölgeye akın ediyor ve doluluk oranının günden güne arttığını söylemek mümkün.

Bu konuda hizmet veren ve etkinlik düzenleyen 50’den fazla firma var ve her yıl firmaların sayısı belli oranda artıyor. Rekabetin bu denli güçlü olması tabii ki güzel ve fiyatlardaki düşüşün en önemli nedenlerinden bir tanesi de kesinlikle budur. Firmaların hizmet politikası az çok belli ve sizleri otelden alarak bölgeye kadar getiriyorlar.

Tüm güvenlik önlemleri alınmış durumda ve sizler sadece mayonuzu getireceksiniz. Bunun dışında tur tamamlandıktan sonra sizleri yine otellerinize kadar bırakıyorlar ve zahmetsiz bir sürece tanıklık ediyorsunuz. Dilerseniz firmaların web sitelerini ziyaret ederek de konu hakkında ve aynı zamanda fiyatlar hakkında da detaylı ve sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

köprülü kanyon

Köprülü Kanyona Nasıl Gidilir?

Antalya’ya 90 km’lik mesafede yer alan kanyon, Manavgat sınırları içerisinde konumlanmış durumda. Serik ve Manavgat yol ayrımından kuzeye doğru yönelmeniz gerekiyor. Toros dağları yönünde ilerlediğinizde 40 km’lik bir yol sizleri bekliyor olacaktır. Bu yolun sonunda ise hedefinize ulaşmış olacaksınız.

Kanyona en yakın mesafede yer alan havalimanı ise Antalya havalimanıdır ve mesafe 81 km olarak biliniyor. Eğer hava yolu seyahatini tercih ederseniz taksi ya da araç kiralama hizmeti gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Manavgat’tan sefer düzenleyen özel otobüs firmaları da sizleri kanyona ulaştıracaktır. Yaz aylarında çok daha sık sefer düzenleniyor ancak kış ayları için aynı şeyleri söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Yorum Yap

Yorum Yap