1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Karain Mağarası

Antalya Karain Mağarası

karain mağarası

Ülkemizin en büyük doğal oluşum mağaralarından bir tanesi olan Karain Mağarası, Yağca Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor ve hali hazırda ziyarete açık durumdadır. Karain mağarası nerede sorusuna daha detaylı bir şekilde yanıt verelim istiyoruz. Eski Antalya-Burdur Karayoluna yaklaşık 5 km’lik mesafede yer alan bu doğal oluşum, ihtişamlı görüntüsü ile ziyaretçileri kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

Türkiye sınırları içerisinde gerçekten özel bir yere sahip ve bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi de insanların yaşadığı en büyük mağara ünvanına sahip olmasıdır. Yalnızca yerli turistlerin değil, aynı zamanda yabancı turistlerin de uğrak alanı olan bu mağarayı sizler de dilediğiniz zaman ziyaret edebilir ve keşfe çıkabilirsiniz.

karain mağarası

Karain Mağarası Tarihi

Karstik olaylar sonucu meydana geldiği tespit edilen mağara, orta taş devrine ait izler taşıyor. Karain mağarası tarihi oldukça eskiye dayanıyor ve yapılan kazı çalışmaları sonrası bunu daha net bir şekilde görmüş olduk. Tunç devri izlerine de rastlamak mümkün ve bu doğal oluşum, geçmişe dair bilgiler veriyor.

Az önce mağarada insanların yaşadığını dile getirmiştik. Yakın dönemde yapılan araştırmalar neticesinde yalnızca insanların değil, fil ve su aygırı gibi hayvanların yaşadığına dair bulgular da gün yüzüne çıkmıştır. Gerçekten ilginç bir geçmişe sahip ve ziyaretlerinizi gerçekleştirdiğinizde ne demek istediğimizi sizler de çok daha iyi anlıyor olacaksınız.

İnce dehlizler ile üç farklı kayanın birleşimi sonucu ortaya çıkan bu eşsiz doğal oluşum, şu an için Antalya’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biri haline geldi. Antalya şehri yalnızca deniz turizminde değil, doğal güzellikler ve tarih turizminde de bir adım öne çıkıyor ve Karain Mağarası da bunun en kıymetli ve özel örneklerinden bir tanesi olacaktır. Orta Paleolitik dönemde yaşamış insanlara ait kalıntıların var olduğu ilginç bir mağara ve yapılan incelemeler neticesinde yine bu mağaranın çok sayıda insana ev sahipliği yaptığı ve gerçek bir konaklama alanı olarak kullanıldığını da yine net bir şekilde görebiliyoruz.

karain mağarası

Karain Mağarasına Nasıl Gidilir?

Dolmuş: Antalya Burdur hattı güzergahında hizmet veren dolmuşlar, Yağca Köyüne ulaşmanız için tercih edebileceğiniz minibüsler olacaktır. Köye ulaştıktan sonra mağaraya yürümeniz gerekiyor ve kısa bir süre sonra mağaraya ulaşacaksınız. Çok fazla yürümenize gerek kalmıyor ve zaten köylüler de bu konuda ziyaretçilere en iyi şekilde yardımcı oluyor.

Özel Araç: Antalya Burdur yolunda devam ettiğiniz takdirde 13. Km’de Karain Mağarası tabelasını göreceksiniz. Tabelaları hatasız takip ettiğiniz takdirde mağaraya yakın bir noktaya ulaşıyorsunuz. Dilerseniz burada köylülerden yardım alabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Nisan ve Ekim döneminde ziyarete açık olduğunu hatırlatmak gerekiyor. Ziyaret için kişi başı 5 lira gibi bir ücret talep ediliyor. Bu durum yerli ve yabancı turistler için aynı olacaktır. Müze Kartınız varsa eğer yılda iki kez ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Sonraki ziyaretleriniz için 5 lira ödemek durumunda kalacaksınız.

Müze Kart+ sahipleri ise yıl içerisinde diledikleri kadar ziyaret edebiliyor ve herhangi bir ödeme yapmak zorunda kalmıyorlar. Kasım Mart döneminde de ziyaretlere açık ve 08:00-17:00 saatleri arasında sizler de mağarayı detaylı bir şekilde gezebilirsiniz. Yaz döneminde çok kalabalık olduğunu da belirtmek isteriz ve bunu bilerek gitmenizi tavsiye ediyoruz. Zaten dijital dünya aracılığı ile fotoğraflara göz atıldığında bu kalabalığı görmek mümkün olacaktır. Listelerinizde mutlaka yer vermeniz gereken doğal oluşumlardan biri ve kendine hayran bırakmayı da başarıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap