1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleiçi

Antalya-Kaleiçi1

Eğer tatil yapmak için Antalya’yı tercih ettiyseniz, Kaleiçi görmeden gidilmemesi gereken yerlerin en başında gelmektedir. Antalya’nın sembolü haline gelen Kaleiçi; gece hayatı ve deniz manzaralı restoranları ile meşhurdur. Antalya Kaleiçi çok büyük bir yer olmadığı için 2-3 saat ayırıp tümüyle gezebilir, tarihi merdivenlerden inerek yat limanından denizi ve tekneleri seyredebilirsiniz.

Kaleiçi’nde yat limanına indiğiniz zaman saatlik tekne turları ile karşılacaksınız, bu turlar ile masmavi denizin tadını çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz. Saatlik turlar dışında Kaleiçi’nden kalkan günübirlik turlar da mevcuttur. Sabahtan sizi alıp akşama kadar sürecek olan mavi tur sizi Kemer-Beldibi’ne kadar gezdirecek ve tekrar Kaleiçi’ne bırakacaktır. Kaleiçi, içinde bulundurduğu kesik minare, üç kapılar ve çeşitli müzeler ile de ilgi odağı haline gelmiştir.

Antalya Kaleiçi gezilecek yerler bakımından çok büyük bir yer kaplamasa da içerisinde bulunan tarihi evler, taştan yapılmış oteller ve müzeleri ile mutlaka gezilmeye değerdir. Yerli, yabancı turistlerin dört mevsim tercih ettiği ve büyüleyici manzarası nedeniyle fotoğraf makinasını elinden düşürmediği Kaleiçi’nde hediyelik eşya dükkanları ve Antalya’yı sembolize eden bir çok dükkan ile karşılaşmanız olasıdır. 365 gün boyunca eğlence hayatının devam etmesi ve yerli halkın buluşma noktası haline gelmesi sebebiyle Kaleiçi, kalabalığı ile de ünlüdür.

thumbs b c bb597e41dbe7928cb57f1202cc457f19

Tarihi Açıdan Kaleiçi

Kaleiçi, Helenistik Dönem’den başlayarak; Roma, Bizans, Osmanlı ve Selçuklu gibi büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır.Her yeri tarih kokan bu yer Helenistik dönem açısından yabana atılmaz bir önem taşımaktadır. Antalya kaleiçi tarihi; 2 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Bergamalıların getirdiği yaşam Helenistik dönemde Antalya Kaleiçi’nde başlamıştır. Attelia adına sahip olan şehir II. Bergama kralı II. Attolos tarafından kurulmuştur. Roma toprağı olan eski adı ile, Attelia, MÖ 13. Yüzyılda bağımsız bir kentken kral Hadrianus’un gelişi ile önemli bir liman kenti olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kaleiçi tarihinde pek çok uygarlığa rastlamak oldukça mümkündür.  Günümüzde diğer adıyla; Hadrian kapısı Kaleiçi’nde bulunan Üçkapılar’da bulunmakadır. Kaleiçi türklerin himayesi altına girdikten sonra, modernleşme sürecine girilmiştir.

antalyakaleici

Antalya Kaleiçi’ne Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanır

Bu şehirde yaşayan yerli halkın, Antalya Kaleiçi nerede bulunuyor sorusu ile karşılaşmaması neredeyse imkansız sayılır. Antalya Kaleiçi konum olarak tam Antalya’nın merkezinde yer almaktadır. Kaleiçi’ne direk ulaşım olmadığı için Antalya Kaleiçi’ne nasıl gidilir sorusunu hemen hemen her gün duymaktayız.

Kaleiçi’nin yakınlarından, tramvay ve otobüs çok sık geçmektedir. Otobüsten yada tramvaydan Işıklar yada Üçkapılar durağında indiğiniz zaman Kaleiçi’ne 5 dakikadan daha kısa bir süre içerisinde ulaşmış olacaksınız. Aynı zamanda Antalya’nın en merkezi yerlerinden biri olan Cumhuriyet Meydanı’ndan da Kaleiçi’ne kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Söz konusu yerlerin hepsine toplu taşıma araçları ile ulaşmak mümkündür. Kaleiçi’ne direk ulaşım olmaması turistler için de oldukça zordur. Eğer toplu taşıma araçlarına binmek ve yürümek istemiyorsanız, ticari taksi ile Kaleiçi sokaklarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Dik yokuşları ve çok basamaklı merdivenleri yüzünden insanlar inip çıkmakta oldukça zorluk çekmektedir ve bu nedenle Kaleiçi’nde sizi geri merkeze çıkarabilecek bir asansör mevcuttur.

Holly Stone

Kaleiçi’nde Eğelence hayatı nasıl?

Kaleiçi denildiği zaman akıllara gelen şeylerden biri de hiç kuşkusuz meşhur eğlence hayatıdır. Antalya Kaleiçi’nde mekanlar genellikle yazları sabaha kadar açık tutulur, sonbahar ve kış dönemlerinde ise en asgari gece 03:00’a kadar açıktır.

Arkadaşlarınız ya da aileniz ile deniz kenarında harika bir yemek yedikten sonra eğlenmek için tarih kokan sokaklarda bir çok eğlence yeri ile karşılaşacaksınız. Özellikle de yaz mevsimlerinde faaliyet gösteren konser ve festivaller Kaleiçi sokaklarının olmazsa olmazı haline gelmiştir.

Tercihiniz, fazla gürültüden kaçıp sessiz bir yerde oturup, bir şeyler içmek ise, meşhur parkları ile Kaleiçi yine doğru bir tercih olacaktır. Kaleiçi’nin en meşhur parkı ise fotoğraf çekmek isteyenler tarafından gözde hale gelen;  Karaalioğu Parkı’dır. Kaleiçinde oturduğunuz her yerde manzaranın güzelliği sizi cezbedecek ve bakmaktan gözlerinizi alamayacağınız bir tabiat harikası ile karşılaşacaksınız.

2018 03 kaleici 864 3

Kaleiçinde Denize Girilir mi?

Kaleiçi’nde yat limanı bulunması nedeniyle genel olarak denize girilmediği düşünülüyor. Bilinenin aksine Kaleiçi’nde Antalya’nın en eski plajı olarak bilinen, Mermerli Plajı yer almaktadır. Şaşırtıcı bir şekilde tekne atıkları plajda ender görülür. Kıyıya fazla yakın olmaması nedeniyle çocuklu aileler tarafından pek fazla tercih edilmez. Ancak Mermerli beach, yemekleri ile de meşhurdur ve Kaleiçi’nde gidilmesi gereken yerlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Yorum Yap

Yorum Yap