1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Gömbe Yaylası

Antalya Gömbe Yaylası

Gömbe Yaylası

Antalya’nın en çok tercih edilen noktalarından birisi ile karşınızdayız. Gömbe yaylası nerede sorusuna yanıt verdikten sonra bu bölgede nereleri keşfedebileceğinizi de yine detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız. Kaş’ın 70 km uzağında bulunan harika bir lokasyonda konumlanmış durumda olan yaylamız, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı durumunda. Özellikle yaz aylarında çok daha sık tercih ediliyor.

Doğa yürüyüşleri, kamplar, tırmanış ve daha birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapan yaylayı sizler de ziyaret edebilir ve unutulmaz bir tatile imza atabilirsiniz. Gömbe yaylası uçarsu şelalesi de yine görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Pansiyon tercihi yapabileceğinizi de hatırlatmak isteriz ve konaklama bakımından sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz.

Şehrin stresinden uzaklaşmak ve gürültüden kurtulmak adına sakinlik arayanların tercih edebileceği bir yer. Antalya halkı da hafta sonunu burada geçiriyor ve yaz aylarında çok daha kalabalık bir görüntü karşımıza çıkıyor. Dilerseniz etkinlik fırsatlarını da değerlendirebilir ve güzergah dahilinde uzun soluklu bir treking etkinliğine de dahil olabilirsiniz. Yaylaya yakın bir bölgede olmasa da çok sayıda kamp alanı bulunuyor. Bu işletmelerden çadır kiralama hizmeti alabiliyorsunuz ve eğer isterseniz kendi çadırınızı getirerek alan kiralama hizmeti de alabilirsiniz. Gömbe yaylası kamp alanı seçimlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli husus ulaşım olacaktır çünkü çok sağlıklı bir yola sahip değil.

Kamp tutkunları ücret ödemek yerine yaylanın çevresindeki noktalara çadırlarını kurabiliyor ve herhangi bir müdahale yapılmıyor. Temizliğe göstereceğiniz özen ve ateş yakmadığınız takdirde burada kimse size müdahale etmeyecektir. Ücretsiz kamp atabilir ve ekonomik bir tatile de imza atabilirsiniz. İşletmelerin sayısı her geçen gün biraz daha artıyor ve dijital dünya aracılığı ile detaylı bir araştırma yaptığınızda bu işletmelere sizler de kısa süre içerisinde ulaşabilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Gömbe Yaylası

Gömbe Yaylası Gezilecek Yerler

Uçarsu Şelalesi: Gömbe merkezden yarım saat kadar uzaklıkta yer alan şelale, doğal görüntüsü ile kendine hayran bırakmaya devam ediyor. Gömbe gezilecek yerler kapsamında bu doğal güzelliği mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Yabancı turistlerin ilgisini de çeken şelale, yaz aylarında serinlemek isteyen herkes için özel bir yere sahip. Fotoğraf çekimleri ve özel etkinlikler için de kullanılan şelale, coşkulu bir şekilde akmaya devam ediyor ve ziyaretçilerini bekliyor.

Yeşil Göl: Kar suyu ile beslenen ve renginden dolayı bu ismi alan Yeşil Göl, görülmesi gereken doğa harikalarından biri. Gömbe Yaylasını ziyaret ediyorsanız eğer bu göle de mutlaka uğramanız gerekiyor. Yeşil renkli suyun berraklığı ve canlılığı sizleri de kendine hayran bırakacak ve buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Girmenizi tabii ki tavsiye etmiyoruz ancak biraz olsun serinlemek adına ayaklarınızı sokabilir ve kısa mesafede bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Subaşı: Akdağ’ın zirvesi olarak nitelendirilen bu nokta, yürümeyi sevenler için harika bir seçenek olacaktır. Yürüme konusunda istekli iseniz eğer ikiz göllere kadar ulaşabilir ve bu doğal güzelliğe de tanıklık edebilirsiniz. Gezip görebileceğiniz sayısız yer var ve uzun süreli bir tatile çıktığınızda bu bölgeleri de not etmenizi tavsiye ediyoruz.

Gömbe Panayırı: Eğer ziyaretlerinizi yaz aylarında yapmayı düşünüyorsanız, Gömbe Panayırı zamanını es geçmeyin. Panayır’da Antalya’ya özgü birçok ürün, hediyelik eşya ve daha da güzeli, lezzetli gıdalar satışa sunuluyor. Yörüklere bu konuda güvenebilirsiniz ve kendi yaptıkları peynirleri de satışa sunuyorlar. Organik beslenmeyi sevenler için harika bir alış veriş olacaktır ve zaten panayır zamanı bölgenin ne kadar kalabalık olduğunu sizler de kendi gözleriniz ile görmüş olacaksınız.

Sadece yiyecek ve içecek bakımından değil, az önce de dile getirdiğimiz gibi sevdiklerinize ve yakınlarınıza hediyelik eşya almak isterseniz eğer bu panayır taleplerinize en iyi şekilde karşılık verecektir. El yapımı süs eşyaları ve çok daha fazlasını uygun rakamlar eşliğinde satın alabilir ve sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Gömbe Yaylası

Gömbe Yaylasında Ne Yenir?

Oğlak etinden yapılan ve başka yerde yiyemeyeceğiniz harika bir lezzetten söz edeceğiz. Gömbe Kebap, yöreye ait sembol bir lezzet. Bölgedeki restoranları ya da kafeleri ziyaret ettiğinizde menüde bu yemeği mutlaka göreceksiniz. Daha önce oğlak etinin tadına bakmadıysanız eğer mutlaka denemeniz gerekiyor ve özellikle yabancı turistler tarafından çok fazla tercih ediliyor.

İçecek konusunda ise yine yöreye has şerbetleri tatmanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle Yörüklerin kendi elleriyle hazırladıkları şerbetler damak tadınıza hitap edecektir. Fiyatlar gayet uygun ve yeme içme konusunda ekonomik anlamda sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Özellikle panayırı tercih ederseniz bu konuda biraz daha şanslı olabilirsiniz.

Gömbe Yaylası, konaklama, yeme-içme ve seyahat bakımından sizleri tatmin edecek özel bir yer. Yaz turizmi için de büyük önem taşıyor ve eğer sizler de keşfetmeyi seven biri iseniz bu lokasyonu listelerinize dahil edebilirsiniz. Kesinlikle pişman olmayacak ve doğal güzelliklerin verdiği huzuru da iliklerinize kadar hissediyor olacaksınız.

Yorum Yap

Yorum Yap