1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Demre

Antalya Demre

antalya demre

Antalya’ya bağlı olan ilçe, Finike ve Kaş arasında konumlanmış ve son dönemde gerçek bir turizm cennetine dönüşmüştür. Demre gezilecek yerler şeklinde bir arama yaptığınızda karşınıza çok sayıda seçenek çıkıyor ve yaz aylarınızı sizler de bu bölgede geçirebilirsiniz.

Demre nerede sorusuna tam olarak yanıt vermek gerekirse Antalya’nın 150 km batısında diyebiliriz. Konum olarak da harika bir noktada ve bu da ilçeyi daha tercih edilir hale getiren unsurlardan bir tanesidir. Demre Kaleköy de yine gezip görmeniz doğal limanlardan bir tanesidir. Bazı kaynaklarda Kaş’a bağlı olduğu söylense de resmi olarak Demre’ye bağlıdır ve şu an bu köye tekne turları yapılmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bu köyün yalnızca yerli turistlere değil, çok sayıda yabancı turiste ev sahipliği yaptığını da hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz.

demre tasdibi plaji 1 1024x768 1
Demre plajı

Demre plajı da yine ziyaret etmeniz gereken plajlar arasında yer alıyor ve plajın etrafında konumlanmış olan pansiyonların yanı sıra oteller de mevcut. Mavi Bayraklı olmasa da gayet temiz ve dikkat çekici bir görüntüye sahip. Yaz aylarında suyu gayet ılık ve en çok tercih edilen plajlardan bir tanesi.  Özellikle İngiliz ve rus turistlerin en çok ziyaret ettiği noktalardan biri ve yerli turistler de yine bu bölgenin ne kadar kıymetli olduğunun farkında.

Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu bölgede konaklama açısından herhangi bir sorun yaşamayacaksınız. Pansiyon ve otellere ek olarak kamp yapabileceğiniz alanlar da mevcut. Kampingler, çadır kiralama hizmetinin yanı sıra alan kiralama hizmeti de sağlıyor ve kendi çadırlarınız ile de konaklama fırsatı elde ediyorsunuz. Tatile çıkmadan önce bu seçenekleri de araştırmalı ve hatta mümkünse rezervasyon yaptırarak gitmelisiniz. Aksi takdirde yer bulmak zor olabilir.

Demre Hakkında

Demre, Antalya’ya bağlı küçük bir belde ve yapılan son nüfus sayımında 26.893 kişilik bir nüfus karşımıza çıktı. Sakinliği ve huzuru arayanlar için tercih edebilecek en dikkat çekici yerlerden bir tanesi. Geçmiş dönemlere baktığımızda yerli halkın daha çok seracılık ile uğraştığını görebiliyoruz ancak son yıllarda yavaş yavaş turizmde hareketlilik başladı ve yerli halkın katkısı ile birlikte Demre çok daha keyifli bir yere dönüştü.

Şu an için binlerce insanı misafir etmeye devam ediyor ve yaz turizmi bakımından ülke ekonomisine de inanılmaz bir katkı sunuyor. Demre nüfusu hakkında bilgi verdikten hemen sonra dilerseniz buraya nasıl gidebileceğinizi ve ulaşım alternatiflerini de yine detaylı bir şekilde inceleyelim.

Myra Antik Kent Demre
Demre Myra Antik Kenti

Demre’ye Nasıl Gidilir?

Havayolu: Demre’ye en yakın havalimanına göz attığımızda Antalya Havalimanı olduğunu görebiliyoruz ve mesafe olarak da 155 km gibi bir değer karşımıza çıkıyor. Birçok şehirden Antalya havalimanına uçuşlar düzenleniyor ve Demre’ye gitmek istiyorsanız eğer öncelikli olarak bu limanı ziyaret etmek durumundasınız.

Şehir merkezine çok yakın olan havalimanından taksi ya da servis araçları ile merkeze ulaşabilir ve merkezden otobüslere binerek Demre’ye seyahat edebilirsiniz. Yine aynı şekilde minibüsler de yaz aylarında Demre’ye sefer düzenliyor ve zaman kaybı yaşamıyorsunuz.

Karayolu: Antalya Otogar üzerinden Demre’ye sefer düzenleyen çok sayıda firma var ve bunlardan biri de Batı Akdeniz olarak karşımıza çıkıyor. Demre otogar ulaşımı bu firma aracılığı ile sağlanıyor ve zaten otogara ulaştığınızda da firma sizleri karşılıyor. Yarım saatte bir sefer düzenlendiği bilgisini aldık ancak yaz aylarında sıklaştırılıyor ve yolcu sayısına ve talebe bağlı olarak daha fazla araç temin ediliyor.

Özel Araç: D400 karayolunu kullanmak durumundasınız. Havalimanından yola çıktığınızda 2.5 saat gibi bir yolculuk süresi karşınıza çıkacaktır. İstanbul ile Demre arası mesafe 866 km olarak gösteriyor ve bu da uzun bir yolculuğu işaret ediyor.

Kendi aracınız ile seyahat etmek yerine havayolu firmalarını tercih edebilir ve otogarda bulunan araç kiralama firmaları aracılığı ile kiralık araç tercihinde bulunabilirsiniz. Şehir merkezinde araçlarınızı bırakabileceğiniz bayiler bulunuyor ve yeniden geri dönmenize de gerek kalmıyor. Otogar içerisinde bulunan araç kiralama firmaları bu konuda sizlere yardımcı olacak ve uygun aracı bulmanız adına taleplerinize doğrudan yanıt verecektir. Dilerseniz iletişime geçerek rezervasyon yaptırabilir ve otogara indiğiniz anda araçlarınızın başına geçebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap