1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Çakırlar

Antalya Çakırlar

cakirlar-koy-kahvaltisi-arife-kir-sofrasi-antalya-kahvalti-22

Antalya her sene yerli yabancı birçok turistin dikkatini çeken, gezilecek ve görülecek yerleri bitmeyen, Türkiye’nin ender şehirlerindendir. Buraya ziyarete geldiğiniz zaman yapacağınız aktiviteler yalnızca denize girmek ve tarihi yerleri görmekle sınırlı değil. Antalya’nın muhteşem doğasıyla iç içe olan birçok restoran ve doğa aktiviteleriyle vakit geçirebileceğiniz harika yerleşim yerleri de öne çıkan seçeneklerdendir.

İşte bu noktada Antalya denildiği zaman çakırlar olmazsa olmazlardandır. Çakırlar muhteşem köy kahvaltısıyla ünlenmiş Konyaaltı’nda bulunan harika bir yerleşim yeridir. Çakırlar köy kahvaltısı, tamamen doğal ürünlerden oluşur. Ormanın içinde huzur bulacağınız bu muhteşem yere, Antalya’ya gelen turistler en azından bir kere kahvaltı etmek için uğrarlar.

Çakırlar mevki, Antalya’nın merkezine fazla uzak değildir. Çakırlar’a nasıl gidilir diye soruyorsanız; Konyaaltı’na giden şehir içi otobüslerden bir tanesine bindiğinizde, kolaylıkla Çakırlar’a ulaşabilirsiniz. Kahvaltınızı yaptıktan sonra ise Çakırlar’da çeşitli oyunlar oynayarak gününüzü geçirmeye devam edebilirsiniz.

83315249

Çakırlarda Kahvaltı

Bu güzel yerin adı, çoğu zaman Çakırlar Cennet Vadisi ismiyle de anılır. Çakırlar’dan cennet vadisine giderken muhteşem ağaç kokusunun büyüsüne kapılıp, harika bir sabah yürüyüşü yapabilirsiniz. Çakırlar, doğal mimarisi ile göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Tahtadan yapılmış minik evler misafirlerine görsel bir şölen hazırlamaktadır. Söz konusu evlerin yöre insanları tarafından el işçiliğiyle yapılması onları oldukça özel kılar.

Çakırlarda kahvaltı ederken size mest edici bir su sesinin de eşlik edeceğini söylemeliyiz. Doğayla iç içe olmayı seven herkes bu muhteşem yerleşimi de çok sevecek ve yeşilliklerin içinde arkadaşları yada aileleri ile birlikte, huzurlu bir gün yaşayacaktır. Çakırlar kahvaltı fiyatları ortalama olarak; 35 tl’dir. Ayrıca Çakırlar’da kahvaltı da tek çeşit değildir. Serpme kahvaltı, köy kahvaltısı ve van kahvaltısı gibi bir çok kahvaltı çeşidi ile karşılaşacaksınız. Örneğin rejim yapanlar, ekşi mayalı ev yapımı ekmeler ile son derece sağlıklı ve doğal bir kahvaltı edebilirler.

cakirlar koy kahvaltisi arife kir sofrasi antalya kahvalti 2

Çakırlarda Neler Yapılır

Antalya sıcağı ile meşhur bir ildir. Bu dertten yakınan misafirler için, çakırlarda yapılmış yapay bir mağara bulunuyor. Bu mağara sayesinde sıcaklık ne kadar yükselirse yükselsin mutlaka bir esinti ile karşılaşabilirsiniz. Çakırlar gezilecek yerler açısından çok çeşitli bir yerleşim yeri değildir. Bu sebeple genellikle insanlar buraya gittiği zaman kahvaltının tadını çıkarıp, güzel bir doğa yürüyüşü yapmayı tercih etmektedir. Çakırlar’da kahvaltısıyla meşhur olduğu kadar, el yapımı bazlama ve gözlemesiyle de meşhur olmaya başlamıştır.

Yörük gözlemesi, yöre kadınları tarafından yapılır. Gözleme ve bazlama yapılırken onları izleyerek tüyo almanız da olası. Antalya’nın her yerinde olduğu gibi burada da, sinek ve arı akımına uğramak sizi rahatsız edebilir. Bu sebeple, gelirken hazırlıklı gelmenizi öneririz. Buraya geldiğiniz zaman, köy tavukları ile karşılaşacak ve yürüyen tavukların yumurtaları ile keyifli ve yüzde yüz doğal bir kahvaltı etme şansı bulacaksınız.

cakirlar koy kahvaltisi arife kir sofrasi antalya kahvalti 1

Çakırlar, hem muhteşem bir yürüyüş alanı hem de çocuklarınız için güzel bir oyun alanı haline gelmiştir. İçerisinde park olmamasına rağmen çocuklarınız, yemyeşil doğanın içinde oldukça eğlenecek ve hayvanlarla iç içe kalmanın keyfini çıkaracaklar. Özellikle, kedi severler burada istemediğiniz kadar çok kedi ve kedi yavruları ile karşılaşabilirsiniz. Restoranlar tarafından beslenen kedilerin insanlara karşı sıcak davranışları sizi şaşırtmayacak.

Antalya kış mevsiminde de tercih sebebi olan bir şehir olduğu için, kışın geldiğinizde de Çakırlar’ı açık bulabilirsiniz. Özellikle de, yerli halk tarafından kışın tercih edilen Çakırlar, Antalya’ya yolu düşen herkesin uğraması gerken ve muhteşem kahvaltı mekanlarını içerisinde bulunduran bir yerleşimdir. 

Yorum Yap

Yorum Yap