1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Antalya Aspendos

Antalya Aspendos

aspendos

Antalya’ya bağlı Serik ilçesi yakınlarında bulunan Aspendos, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor. Geçmişe dönüş yapmak ve tarihi iliklerinize kadar hissetmek isterseniz eğer sizler de ziyaretlerinizi hemen şimdi gerçekleştirebilirsiniz. Aspendos Tiyatrosu hali hazırda ziyaretçilerini kabul ediyor ve şehrin en görülesi noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tarih turizmine büyük bir katkı sağlayan ve ihtişamlı duruşu ile dikkatleri üzerine çeken Aspendos antik kenti, Antalya’nın 40 km doğusunda konumlanmış durumda. Eurymedon Nehrine yakın bir noktada kurulan liman şehri, zengin kaynakları ile de dönemin popüler lokasyonlarından biri haline gelmiştir.

Şehri şu an ziyaret ettiğinizde kalıntıların hala var olduğunu görebiliyorsunuz. Aspendos antik tiyatrosu hali hazırda keşfedilmeye açık ve bu alanda araştırmalar da yapılmaktadır.

aspendos

Aspendos Antik Kentinde Bizleri Neler Bekliyor?

Roma döneminin mimari kalıntılarını ve en azından bu döneme ait mimari yapıları keşfetmek isterseniz eğer önceliğiniz burası olmalıdır. Surların yanı sıra marketler ve yerleşim alanları da ilginizi çekecektir. Aynı zamanda Aspendos Arena da mutlaka görmeniz gereken yapılardan biri. Roma dönemine tanıklık etmek ve o döneme bir kez daha dönüş yapmak adına en somut çalışmalardan biri olduğunu düşünüyoruz.

13. yy ile birlikte bölgenin Selçuklular tarafından ele geçirildiğini ve hakimiyet kurduklarını da belirtmek gerekiyor. bu tarihten sonra yerleşim devam etmiş ancak yapılanma konusunda herhangi bir katkı sağlanmamıştır. Roma dönemi mimarisi ağırlıkta ve zaten incelemelerinizi yaptığınızda bu gerçeğe sizler de şahitlik ediyor olacaksınız.

Antalya, deniz turizminde olduğu kadar tarih turizminde de önemli ve kıymetli bir yere sahip. Şehri ve tiyatroyu ziyaret ettiğinizde çok sayıda yabancı turistin burada olduğunu sizler de göreceksiniz. Özellikle yaz aylarında daha kalabalık bir görüntü karşımıza çıkıyor.

aspendos

Aspendos Nerede?

Serik ilçesine bağlı Belkıs Köyünü ziyaret etmeniz gerekiyor. Aspendos nerede sorusuna bu şekilde yanıt vermek mümkün. Köyün gelişiminde bu kalıntı şehrin katkısı inanılmaz büyük. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak alanı olan Aspendos, içerisinde barındırdığı antik tiyatro ile de büyük bir ilgi görüyor ve bu ilgiyi fazlasıyla hak ettiğini düşünüyoruz.

M.Ö 10. Yy’da Akalar tarafından kurulan şehir, Romalıların fethi ile birlikte büyük bir gelişme kaydetmiş ve daha da önemlisi mimari anlamda çağ atlamayı başarmıştır. Zaten şu an için ziyaret ettiğinizde mimari eserlerin büyük bir kısmında Roma döneminin etkisinin olduğunu sizler de kendi gözleriniz ile görmüş olacaksınız.

Aspendos, antik şehirler arasında en dikkat çekici unsurlardan biri ve arenanın yanı sıra tiyatronun hali hazırda sağlıklı durumda olması da bu noktayı daha tercih edilir ve daha popüler hale getiriyor. Henüz ziyaret etmediyseniz eğer sizler de listelerinize bu antik kenti dahil edebilirsiniz.

Aspendos’a Nasıl Gidilir?

Antalya Alanya yolunu takip etmeniz gerekiyor ve kendi aracınız ile ulaşım sağlamanız da mümkündür. 44. Km’de kuzey’e dönen yolu takip ettiğiniz takdirde bu yol sizleri doğrudan antik kente götürecektir. Antalya’ya 1 saat kadar uzaklıkta yer alıyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi özel araç ile ulaşım da mevcuttur. Bu bölgeye turlar da düzenleniyor ve eğer bir tur şirketi ile anlaşır ve hareket ederseniz şehir hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Rehberler de bu süreçte yanınızda yer alacak ve tarihi bilgiler konusunda beklentilerinize daha profesyonel bir şekilde yanıt verecektir.

aspendos

Aspendos Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kış döneminde ziyaret etmek isterseniz eğer 15 Nisan ve 2 Ekim tarihleri arasında ziyarete açık olduğunu hatırlatmak isteriz. 08:00 sularında kapılarını açan antik kent, akşam 17:30’a kadar ziyaretçilerini bekliyor olacaktır. Bu saatten sonra ziyarete kapatılıyor ve ertesi günü beklemek durumunda kalıyorsunuz.

Yaz aylarında ise 3 ekim-14 Nisan tarihleri arasında ziyaret edebiliyorsunuz. Aspendos giriş ücreti 2019 yılında 25 lira idi ancak yeni dönemde bir güncelleme gelmiş olabilir ve bu konuda hazırlıklı gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Tabi bir de müze kart detayı var ve dilerseniz bu konuya da açıklık getirelim. Müzekart sahibi iseniz eğer yılda 2 kez ücretsiz olarak ziyaret edebiliyorsunuz. 2’den fazla ziyaretlerinizde ödeme yapmak durumundasınız.

Müzekart+ sahibi iseniz yıl içerisinde dilediğiniz kadar ücretsiz ziyaret gerçekleştirebilirsiniz ve herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

Çocuklar ya da yetişkinler için herhangi bir indirim ya da benzeri bir durum söz konusu değildir. Fiyatlar kişi başı olarak belirlenmiştir ve kaç kişi girecekseniz 25 lira üzerinden ödeme yapıyorsunuz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu rakamlar 2019 yılına ait ve güncel bilgi olarak sunabiliyoruz. Müze kart kullanımına dair detaylar da yine yazı içerisinde mevcuttur. Kış aylarında ya da yaz aylarında fiyat tarifesinde herhangi bir değişiklik olmuyor. Yerli ve yabancı turistler için de rakamlar aynıdır ve ziyaret saatlerini aşmamak koşulu ile sizler de şehri keşfedebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap